Početak primene novog pravilnika o ispitivanju vozila, nije prošao bez problema. Uvoznici „polovnjaka” tvrde da su carinarnice blokirane i da već nedelju dana ne mogu da uvezu vozila zbog neusklađenosti novih propisa sa tehničkim mogućnostima. Okrivljuju Agenciju za bezbednost saobraćaja da je ona „usko grlo”. Nije jasno šta je sve potrebno od dokumentacije, šta obuhvataju pregledi vozila, koliko sve to košta i kome se plaća. Zbog toga već nedelju dana automobili stoje na carini, tvrdi Boris Radak, vlasnik firme „Autlet MBG”. On smatra da će se novi propisi odraziti i na cenu polovnih vozila u Srbiji, jer će njihov uvoz poskupeti zbog dodatnih troškova. Ipak, Radak pozdravlja pooštrenu tehničku kontrolu, koja bi trebalo da doprinese bezbednosti svih učesnika u saobraćaju.
Početak primene novog pravilnika o ispitivanju vozila, nije prošao bez problema. Uvoznici „polovnjaka” tvrde da su carinarnice blokirane i da već nedelju dana ne mogu da uvezu vozila zbog neusklađenosti novih propisa sa tehničkim mogućnostima. Okrivljuju Agenciju za bezbednost saobraćaja da je ona „usko grlo”.
– Nije jasno šta je sve potrebno od dokumentacije, šta obuhvataju pregledi vozila, koliko sve to košta i kome se plaća. Zbog toga već nedelju dana automobili stoje na carini – tvrdi za „Politiku” Boris Radak, vlasnik firme „Autlet MBG”.
On smatra da će se novi propisi odraziti i na cenu polovnih vozila u Srbiji, jer će njihov uvoz poskupeti zbog dodatnih troškova. Ipak, Radak pozdravlja pooštrenu tehničku kontrolu, koja bi trebalo da doprinese bezbednosti svih učesnika u saobraćaju.
U agenciji tvrde da je u poslednjih nedelju dana uvezeno oko 150 vozila, da je za 50 njih već izdata potrebna dokumentacija.
Stojadin Jovanović, direktor Agencije za bezbednost saobraćaja za „Politiku” navodi da problema nema, a ako ima, da ih uvoznici sami prave jer hoće da izbegnu obavezu koju imaju, a to je odvoženje vozila na kontrolu. Sva potrebna obaveštenja, kao i spisak sa brojevima telefona ovlašćenih preduzeća zaduženih za ispitivanje vozila mogu da se nađu na internet sajtu agencije.
– Do sada je mnogo automobila dopremljeno na kontrolu, redova nema, a ispitivanje se obavlja po predviđenoj proceduri – uverava nas Jovanović.
On navodi da je suština novog pravilnika o ispitivanju polovnih vozila zaštita države i zaštita kupaca polovnih automobila koji mogu da budu sigurni da će dobiti vozilo koje plaćaju, kao i povećanje bezbednosti saobraćaja.
– Kontrola polovnih vozila onemogućiće umanjenje dažbina koje uvoznici plaćaju državi tako što prikazuju pogrešne podatke o radnoj zapremini, snazi motora. Kontrolom se utvrđuju bezbednosne karakteristike vozila. Recimo automobil neće dobiti uverenje ukoliko nema homologovan zaštitni pojas, kao što je to bilo do sada kada pojas postoji ali zapravo nije u funkciji. Svaki deo kao i oprema vozila treba da budu homologovani, moraju da odgovaraju utvrđenim bezbednosnim standardima. Sve države u okruženju ovo rade, na primer Hrvatska, Makedonija, BiH. Ne možemo mi da budemo „crna rupa” i groblje za automobile iz Evrope, da kod nas završavaju najnebezbednija vozila – smatra naš sagovornik.
On kaže da se troškovi prilikom uvoza polovnih vozila znatno ne menjaju, i da celokupna procedura i dobijanje uverenja za automobile ne koštaju više od 60 do 70 evra. Naš sagovornik tvrdi da je za sada 166 mesta predviđenih za ispitivanje vozila dovoljno, ali da su nadležne institucije spremne da povećaju njihov broj, ukoliko to bude bilo potrebno.